Galeria SIENKIEWICZA OSIEM

Od 18 grudnia 2015 r. Łomża ma nową galerię. Nazywa się „Sienkiewicza Osiem” i właśnie pod tym adresem należy jej szukać. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej w swojej siedzibie zawiesiło wielkie pejzaże Teresy Adamowskiej, ale jednocześnie zaprosiło do współpracy wszystkich artystów tworzących w Łomży lub – jak to powiedziano podczas piątkowej (18.12.) inauguracji galerii – z Łomżą w sercu.

Wernisaż bardzo licznie zaszczycili swoją obecnością łomżyniacy, a także goście specjalni – m.in. biskup Janusz Stepnowski, zastępca prezydenta Łomży, Agnieszka Muzyk oraz byli i obecni uczniowie Teresy Adamowskiej z Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej ma swoją siedzibę przy ul. Sienkiewicza 8 od ponad 10 lat. Codziennie zachodzą tu łomżyniacy z Polski i świata, bo szukają śladów swoich przodków, jakichś materiałów historycznych, zdjęć, bo chcą kupić łomżyńskie wydawnictwa, lub tak zwyczajnie po prostu wypić herbatę i zapytać: „Co słychać?”. Jednym słowem jest to Dom Wszystkich Łomżyniaków, taki swoisty Dom Łomży. A dom jest prawdziwym domem wtedy, gdy w piecu lub kominku buzuje przyjazny ogień, gdy jest stół, przy którym nie brakuje miejjsca i chleba nikomu, gdy nie brakuje miejsca także dla gości. 

Dlatego i my dziś chcieliśmy się spotkać z Wami, by jeszcze bardziej obniżyc progi tego domu, poszerzyć jego ramy i zapalić nowy ogień. Od dziś adres „Sienkiewicza Osiem” będzie też imieniem nowej łomżyńskiej galerii. Otwieramy ją uroczyście wspólnie z Wami i od razu oddajemy we władanie łomżyńskim talentom. Wszystkim łomżyńskim twórcom, którzy mają w sercu ten jedyny wyróżniający paszport, albo też malują, rzeźbią – w ogóle swoim talentem dobrze służą naszej Łomży – mówił, witając gości wiceprezes Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, Wawrzyniec Kłosiński.

Prace Teresy Adamowskiej na inaugurację galerii wybrano nie przypadkowo. Z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej związana jest od urodzenia – tak samo jak z Łomżą przecież. Od wielu wielu lat tysiące wydawanych przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej kart świątecznych przez nią projektowanych promują Łomżę w Polsce i daleko poza jej granicami. A malując pisze wiersze, prawdziwe, piękne wiersze. Piątkowy wernisaż wspaniałych portretów tak bliskiego łomżyniakom krajobrazu otwierano m.in. fragmentem jednego z wierszy Artystki:

Wczoraj tu, w słońcu września

leżałam na mokrej trawie

błękit mnie poił chmur niepokojem,

Chełmoński świadkiem, jak bardzo chciałam

odlecieć z kluczem żurawi….

O działalności artystycznej Teresy Adamowskiej bardzo pięknie i wzruszająco opowiadała podczas wernisażu Karolina Skłodowska – kierownik Galerii Sztuki Współczesnej, podkreślając m.in. jej zachwyt Małą Ojczyzną. Sama Artystka dziękowała Towarzystwu za uruchomienie galerii i gościom za bardzo liczne przybycie i zapewniała, że zawsze będzie otwarta na wszystko, co dobrze będzie służyło Łomży i łomżyniakom.

Druga część spotkania miała już bardzo świąteczny charakter. Po odczytaniu fragmentu ewangelii św. Łukasza, ks. Andrzej Godlewski zachęcał, by w jubileuszowym roku miłosierdzia nastawić się na wzajemne wybaczanie bliźnim, bo takie postępowanie uczyni ten czas bardziej przyjaznym. Życzenia radosnych świąt przekazali wszystkim łomżyniakom także Agnieszka Muzyk – zastępca prezydenta Łomży i Zygmunt Zdanowicz – prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Następnie wszyscy goście podzielili się opłatkiem.

***

Oryginalne projekty unikalnych i unikatowych na skalę światową kart pocztowych z cyklu „Alleluja Łomżyńskie” oglądać można w galerii „Sienkiewicza 8”, w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Dziewięć niezwykle subtelnych i nastrojowych prac, które w ostatnich latach wyszyły spod pędzla art. plast. Teresy Adamowskiej sytuują sceny Zmartwychwstania w naturalnym łomżyńskim pejzażu. Jest wśród nich także ten najnowszy z tego roku, gdzie Teresa Adamowska sięgnęła do motywu pustego Grobu Pańskiego, nad Narwią. Jest więc rzeka, łomżyńskie wzgórze z Katedrą i wieżą ciśnień oraz powracające wiosną w rodzinne strony klucze ptaków. Ale to tylko część ekspozycji. Z pracami wybitnej artystki harmonizują znakomicie prace nadesłane w tym roku na konkurs ROZMAITOŚCI WIELKANOCNE, organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Zbójnej. Palmy kurpiowskie zwijane według najdawniejszych tradycji, wspaniałe kierce, mieniące się mnogością barw pisanki, bukiety z kolorowej bibuły, wycinanki – to wszystko wprowadza nas znakomicie w atmosferę świąt wielkanocnych. Doroczny konkurs „Rozmaitości Wielkanocne” współorganizuje Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, a redakcja „Wiadomości Łomżyńskich” i www.lomzyniacy.org. są patronem medialnym. Zapraszamy do odwiedzenia naszej galerii. Tę niezwykle interesującą ekspozycję – zapewniamy, że w Łomży drugiej takiej nie znajdziecie – będzie można podziwiać co najmniej przez najbliższe dwa tygodnie. Liczymy na zainteresowanie przede wszystkim ze strony szkół. Oczekujemy od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.