„Jestem z roku na rok lepsza jak łomżyńskie piwo" - mówi Maryla Rodowicz i zaprasza mieszkańców naszego miasta oraz całego regionu na lipcowy „Gościniec Łomżyński", którego ta największa reprezentantka polskiej piosenki będzie w tym roku gwiazdą. Wywiad z artystką otwiera najnowsze, już 29. wydanie kwartalnika „Wiadomości Łomżyńskie", który dociera właśnie do czytelników. Są także inne szczegóły dotyczące tegorocznej, dziewiątej już edycji „Gościńca", ale oprócz tego – wiele innych niezmiernie interesujących publikacji.
Z tych najciekawszych warto wymienić choćby materiał wspomnieniowy w 6. rocznicę odejścia Hanki Bielickiej, reportaż Marii Tockiej o niezywkłych losach pewnego małżeństwa z podłomżyńskich Nieławic, a także wspomnienia najsłynniejszej kronikarki i księżnej łomżyńskiej Donaty Godlewskiej o jej drodze do profesury. Jest też bardzo kontrowersyjna publikacja o niespiesznych działaniach IPN w sprawie upamiętnienia ofiar Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Łomży, saga rodu łomżyńskich zegarmistrzów, o łomżyńskiej zakonnicy pracującej przez ponad pół wieku na misjach w Birmie.
Tadeusz Mieszkowski wspomina łomżyńskie smaki swojego dzieicństwa, Gabriela Szczęsna pisze o pochodzacej z Łomży gospodyni Prymasa Wyszyńskiego, a jedna z najsłynniejszych łomżynianek – Halina Miroszowa – o swoich doświadczeniach Starości... Jest też porywająca kronika z wyjazdu uczniów łomżyńskiego „Plastyka" do partnerskiej szkoły w Udine (Italia), napisana przez Radosława Cezarego Gwizdona oraz bardzo wzruszający tekst Aleksandra Kalisty o pierwszych dniach wojny w Podgórzu i okolicach oraz wywózce jego rodizny na nieludzką ziemię.
Niemalże na deser – świetny tekst prof. Adama Dobrońskiego „Ziemia Łomżyńska" z pisankami". Nie zabrakło oczywiście tradycyjnie „Kroniki łomżyńskiej", „Gońca kulturalnego" i wielu ciekawostek, wśród nich – program 14. Zjazdu Wychowanków, Nauczycieli Szkół i Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej (29 czerwca – 1 lipca 2012), a zainteresowani znajdą – w formie wkładki – kartę zgłoszenia uczestnictwa w tej imprezie.
Na uwagę zasługuje zmieniona, coraz atrakcyjniejsza szata graficzna „Wiadomości..." i ich bogata zawartość fotograficzna.
Nowe i archiwlane wydania tego poczytnego kwartalnika można kupić min.w siedzibie Towarzystwa przy ul. Sienkiewicza 8.