s-wyszynski-cytat

Nareszcie w internecie!

 Przeczytałem dokładnie, sprawdziłem, a nawet trochę pomyślałem (co w moim wieku wymaga pewnego wysiłku…) I teraz po kolei:

Mamy rocznik „Ziemię Łomżyńską”, mamy kwartalnik „Wiadomości Łomżyńskie”, brakowało czegoś, gdzie można by zamieszczać aktualne informacje, czy wiadomości  które nie powinny czekać, bo się zdezaktualizują. Tak więc zaistnienie tej strony jest nie tylko uzupełnieniem naszych wydawnictw periodycznych, ale wręcz koniecznością jeśli chcemy „iść z duchem czasu”. Bo jest  co raz większe zapotrzebowanie na źródło informacji,na coś pomiędzy gazetą, a podręczną encyklopedią, przy czym ma to być coś co dociera szybko, prawie natychmiast, a taką rolę może spełnić tylko Internet.

Tak więc na tym portalu powinniśmy mieć podręczne informacje o TPZŁ, aktualny kalendarz działań, no i na pewno zapowiedzi czegoś na co członkowie i czytelnicy mają czekać, czego mogą się spodziewać Np zapowiedź treści kolejnych Wiadomości, czy Ziemi, jakichś wydarzeń – np. „Lato z radiem” w Łomży, jakiś konkurs  i tp. I to powinno się znaleźć właśnie w  rozdziale „Aktualności”, tak jak jest tam komunikat o Zjeździe. Tu też powinien być  ten „Nowy konkurs” i może trochę jakichś istotnych aktualności. Wiem, że takie aktualności są na portalu „Lomzy” i innych, a więc nie będziesz miał łatwego zadania, aby coś „wyłowić” i specjalnie się nie powtarzać, ale taka już dola redaktora….   Natomiast dla tych  artykułów istniejących dzisiaj w „Aktualnościach”   poszukał bym   jakiegoś  innego  miejsca.  Może np. podobnie jak „Warto zobaczyć”, dać  „Warto poczytać”? I jeszcze jedno – niektóre wydawnictwa robią np. tak, że na stronie internetowej dają krótkie  streszczenie-zapowiedź, a całość dają w wydaniu drukowanym. (Przykładem mógłby tu być Piaścik – dać tu skrót i zapowiedzieć duży artykuł w „Wiadomościach” czy „Ziemi”... A Piaścik to przecież nie jedna taka duża pozycja...)

Rozumiem, że to jest rozruch, a więc nie czepiam się, że „Warto zobaczyć” się nie otwiera (każde kliknięcie na jeden z czterech działów otwiera stronę startową)

Nasze Towarzystwo”, moim zdaniem, jest już skończone  i całkowicie spełnia swoją rolę. Tutaj – nic ująć, a jeśli dodać – to tylko z czasem  ewentualne aktualizacje o składach osobowych, adresach i tp.  

Nasze wydawnictwa” w zasadzie też dają pełną informację, ale czy nie warto skorzystać z okazji i nie dać jedno-  dwu- zdaniowych streszczeń przy książkowych pozycjach jeszcze dostępnych (oczywiście przy takich, przy których tytuł nie mówi sam za siebie) Niektóre wydawnictwa dają też fotografie okładki ciekawszych pozycji… To „ubarwia” stronę…

Ciekawostki” -  Tu bym dał jakieś prawdziwe ciekawostki (np. ,że coś odkryto w kryptach Katedry, czy coś wykopano na Górze Królowej Bony, albo ktoś dostał jakąś nagrodę, gdzieś coś się wydarzyło… Czy to co dajesz w skrócie „Wiadomości” z Łomży… Natomiast tą bardzo cenną informację z Wikipedii dałbym jako oddzielny rozdział zatytułowany np. „Wszystko o Łomży” czy podobnie. Taki tytuł wskazywałby czytelnikom, gdzie mają szukać potrzebnych o naszym mieście informacji.  I nie wiem, czy nie warto by dać własnego tekstu (uzupełnianego okresowo) nawet jeśli by go było trzeba przepisać z Wikipedii.

A z drugiej strony – może istotnie warto dawać możliwość „przeskoku” do Wikipedii bo jest tam nawet  kilka tytułów związanych z Łomżą – jest np. trzy „wejścia” o cmentarzu w Jeziorku ( po polsku, niemiecku i angielsku) a to też trochę historia Łomży… Jest coś o łomżyńskim wojsku i td….

To tyle wymądrzania się o zawartości „Łomżyniaków”. A teraz tak bardziej ogólnie:

 Strona powinna otwierającego zaciekawić, zainteresować, „przyciągnąć wzrok”… I to „Łomżyniacy” na pewno spełniają (najlepszy dowód, że wczoraj nawet nic nie czytając napisałem, że widzę iż będzie fajnie), bo jest to ciekawa i doskonale skomponowana strona startowa. Doskonała jest kolorystyka i  doskonały jest ten ekran z ruchomymi obrazami. Tylko czy przy niektórych obrazach nie dawać jedno- lub kilkuwyrazowych informacji Np. „konkurs tańca 2011”, „Łomżyńskie gwiazdy”,  „symbol wiosny – kaczeńce na zalewie Narwi” (oczywiście tylko tam gdzie obraz tego wymaga – bo przecież nie przy „pani Hance”...)

I na zakończenie tego przydługiego i „przemądrzałego” wywodu: Zaskoczyłeś mnie tą wiadomością i dlatego pewno nie wszystko co napisałem wyżej jest mądre i tak na prawdę przemyślane, ale uważam, że miałeś doskonały pomysł. Rozumiem, że będziesz go doskonalił. A gdyby ktoś miał jakieś „brzydkie” uwagi (bo przyjaciele się zawsze znajdą) – Nawet największe gazety (drukowane) i stacje telewizyjne mają swoje portale internetowe i to tylko im wychodzi na dobre.

A więc gratuluję pomysłu i -  pomyślnego startu! Jeśli coś z tego co tu nabazgrałem przyda Ci się, będę szczęśliwy, jeśli uznasz to za bzdury – masz chyba redakcyjny kosz… Tradycyjnie pozdrawiam – Jurek

PS. Link do „Łomżyniaków” mam w zakładce i będę wchodził codziennie.

Jerzy Smurzyński, Warszawa

 

SALONIK WYDAWNICZY

Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
ul. Sienkiewicza 8

Zapraszamy
codziennie od 8.00-15.00

JEDYNA W REGIONIE BAZA WYDAWNICTW O ŁOMŻY
I ZIEMI ŁOMŻYŃSKIEJ

1procencik

Dziękujemy Wszystkim,
którzy przekazali w swoim rocznym zeznaniu podatkowym swój jeden procent na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.

Free business joomla templates