s-wyszynski-cytat

Miasto, co było im rajem...

laureaci-konkursu
- Dziękuję przede wszystkim autorom prac – wszystkim tym, którzy zdecydowali się sięgnąć po pióro i relacjonując swoje osobiste przeżycia, odsłonili też piękne, nieznane dotąd fragmenty naszej rodzimej, łomżyńskiej historii. Gratuluję zwycięzcom i jestem przekonana, że nie zabraknie ich pasjonujących dokumentów w kolejnych edycjach tego potrzebnego i pożytecznego konkursu

mówiła Zastępca Prezydenta Łomży, Mirosława Kluczek podczas sobotniej gali honorowania laureatów pierwszej edycji konkursu dokumentalnego „W mieście mojego dzieciństwa, w mieście co było mi rajem". Konkurs jest wspólnym dziełem Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej i Prezydenta Łomży. Tytuł konkursu jest cytatem z wiersza mieszkającej w podwarszawskim Piastowie łomżynianki, Iwony Krzepkowskiej – Bułat „Miasto z jeleniem w herbie".

Na uroczystą galę w apartamentach restauracyjnych hotelu „Gromada" przybyli min.autorzy prac, laureaci, łomżyniacy z całego kraju, m.in. z Olsztyna, Warszawy i Koszalina, a także goście. Otworzyły ją piosenka Hanki Bielickiej „My z Łomży" dziewczęta z grupy „eMDeK" pod kierownictwem Magdy Sinoff, które potem także wykonały najpiękniejsze piosenki Czesława Niemena. Młodzi mistrzowie żywego słowa z MDK – DŚT zaprezentowali bardzo wzruszający montaż słowno-muzyczny oparty na tekstach nadesłanych na konkurs. Po jego zakończeniu prowadzący galę Wawrzyniec Kłosiński powiedział m.in.: - Poznaliśmy właśnie piękne fragmenty historii Łomży i Ziemi Łomżyńskiej, której na próżno szukać na kartach wielkiej historii. Została ona utkana z wątków osobistych przeżyć i wzruszeń i pokazuje jak wielką drogę przeszło i nasze miasto i nasza ziemia od tych czasów zapamiętanych przez autorów na łomżyńskich brukach dzieciństwa po dzień dzisiejszy. To pokazuje jak potrzebne są takie konkursy i dlatego Zarząd Główny TPZŁ w porozumieniu z Prezydentem Łomży ogłosił właśnie drugą edycję konkursu. Osobiste wspomnienia związane z Łomżą i Ziemią Łomżyńską (we wszystkich formach: zdjęcia, wspomnienia, pamiętniki, komiksy, reportaże, filmy – z wyjątkiem wierszy) można przesyłać do końca października tego roku.

W tym roku prace konkursowe oceniało jury w składzie: red. Stanisław Zagórski, red. Władysław Tocki i red. Wawrzyniec Kłosiński. Laureaci I edycji konkursu, którzy w sobotę odebrali nagrody to: dr Tadeusz Rawa z Białegostoku i Zdzisław Biały ze wsi Tybory Jeziernia – I nagroda ex aequo oraz łomżynianki: Irena Dudo – II nagroda, Helena Polewaczyk i Elżbieta Chętnik – Grabska – III nagroda. Laureaci otrzymali dyplomy, roczniki „Ziemia Łomżyńska" oraz obrazy prezentujące fragmenty łomżyńskiego pejzażu malowane przez Grzegorza Gwizdona. Osobiste dyplomy wręczał także wicewojewoda Wojciech Dzierzgowski. W najbliższym roczniku „Ziemia Łomżyńska 11" ukażą się wspomnienia dr. Tadeusza Rawy, a w przyszłym roku opublikowane zostaną pozostałe prace konkursowe.

- Swoje wspomnienia z lat dzieciństwa i młodości w Łomży pisałem raczej po to, by moi wnukowie wiedzieli jak kiedyś żył dziadek, jak żyli ich przodkowie w tym pięknym mieście nad Narwią. Nigdy nie myślałem o wysyłaniu ich na konkurs. Namówiła mnie do tego pani prezes oddziału białostockiego TPZŁ, Ania Badyda, niestety już nieżyjąca. No cieszę się ogromnie, że jury było łaskawe przyznać mi pierwszą nagrodę. Jestem wzruszony i bardzo dziękuje – powiedział dr Tadeusz Rawa.

- Cieszę się, że jest Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej i że jest ten piękny konkurs. Za czasów komuny moje pamiętniki leżałyby zakurzone, na pewno nie ujrzałyby światła dziennego. To duża satysfakcja znaleźć się dzisiaj tu w Łomży, pośród tak znakomitych osobistości i z ich rąk odbierać tak piękną nagrodę – mówił Zdzisław Biały.

- Każdy z nas ma inne życie, każdy postrzega na swój sposób otaczającą go rzeczywistość. Bardzo nam zależy, żeby suma tych spostrzeżeń dostarczyła przyszłym badaczom historii naszego miasta materiału jak najbardziej wiarygodnego, nawet jeśli będzie subiektywny. Najważniejsze są autentyczność i szczerość – powiedział Zygmunt Zdanowicz – prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, wznosząc toast za pomyślność konkursu, jego sponsorów i autorów.

Część oficjalną zakończyła wzruszająca piosenka Stanisława Sojki i Grażyny Łobaszewskiej „Nie ma jak dom" w wykonaniu grupy „eMDeK". Cytując wielkanocny wiersz łomżynianki, Teresy Adamowskiej, w imieniu Zarządu Głównego TPZŁ Wawrzyniec Kłosiński przekazał życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych uczestnikom gali, ale także wszystkim mieszkańcom Łomży, Ziemi Łomżyńskiej jak też łomżyniakom rozsianym w kraju i za granicą: Niech blask Wielkanocnego Poranka rozjaśnia nasze wszystkie drogi, pomaga zwyciężać w naszych codziennych wielkich i małych zmaganiach, niech łączy nie tylko przyjaciół i niesie nadzieję.

Iwona Krzepkowska- Bułat

ŁOMŻA– MIASTO MOJEGO  DZIECIŃSTWA

Miasto z jeleniem w herbie, najmilsze moje Miasto,

myślami wciąż wracam do Ciebie. Gdy w nocy nie mogę zasnąć

przez długie, bezsenne godziny przemierzam Twoje ulice

I widzę Cię takim, jak kiedyś: te same kamienice

z mrocznymi bram wnękami, kochany Rynek Stary,

budynek Magistratu z tym samym na wieży zegarem,

ulice brukowane - wszystkie znajome takie:

Dworna, Polowa, Długa, Farna, Sadowa, Rybaki...

I Plac Pocztowy ze skwerem, a w cieniu drzew obok niego

rząd czarny konnych dorożek – jak w wierszach Gałczyńskiego:

wszystko zaczarowane, konie i dorożkarze...

Stoję i patrzę i słucham.... Czy ja tak tylko marzę?

Czy może to naprawdę cofnął się czas o te lata

i znowu jestem w najdroższym ze wszystkich miast tego świata -

w mieście mojego dzieciństwa, w mieście, co było mi rajem -

wszystko jest takie prawdziwe i nawet mi się wydaje,

że słyszę najwyraźniej, jak pośród dymu z kominów

rozpływa się dźwięk sygnaturki od Ojców Kapucynów.

Na starej dzwonnicy Fary też rozdzwoniły się dzwony.

Ich głos płynie nad miastem, ku Górze Królowej Bony,

ku Narwi, co wije się w dole i miasto otacza wieńcem,

ku łąkom, gdzie każdej wiosny kwitną złociste kaczeńce...

I echem powraca do miasta, jak fala dawnych wspomnień

O tym, co już nie wróci. I czego tak żal ogromnie...

SALONIK WYDAWNICZY

Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
ul. Sienkiewicza 8

Zapraszamy
codziennie od 8.00-15.00

JEDYNA W REGIONIE BAZA WYDAWNICTW O ŁOMŻY
I ZIEMI ŁOMŻYŃSKIEJ

1procencik

Dziękujemy Wszystkim,
którzy przekazali w swoim rocznym zeznaniu podatkowym swój jeden procent na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.

Free business joomla templates