s-wyszynski-cytat

Wielki Przyjaciel Przyjaciół

Bp Stefanek kwestaŚwiętej Pamięci Biskup Stanisław, wkrótce po objęciu Diecezji, nawiązał kontakty z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.

Nie ukrywał swojej radości m.in. z efektów ratowania zabytków na zabytkowym cmentarzu, wpierając finansowo akcję „Ratujemy łomżyńskie zabytki cmentarne”. Mówił m.in.: - Bywam na terenie naszego cmentarza spacerowo z różańcem w ręku. Jest to jeden z terenów naszego miasta, do którego to trzeba by jednak zaglądać jeszcze częściej. A to dlatego, że cmentarz wydłuża perspektywę naszego życia. Wydaje się, że jest to brama kończąca, a właśnie – nie! Nie tylko trwałość napisów na cmentarnych nagrobkach, ale świadomość tej rzeczywistości, którą nazywamy „życie wieczne”, daje nam właściwy stosunek do teraźniejszości. W okresie tych dni, idąc na cmentarz, zawsze w kieszeni noszę pieniądze…
Ordynariusz – na ile mu tylko pozwalał czas – starał się uczestniczyć w bieżącym życiu Towarzystwa. Spotykał się z uczestnikami Zjazdów Nauczycieli i Wychowanków Szkół Ziemi Łomżyńskiej. Pamiętał, że Towarzystwo powstało w rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę i w homilii, podczas jednej z Mszy św. w Katedrze 11 listopada, mówił: - Ogarniam dziś przy tej okazji bliskie mojemu sercu Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, skupiające synów i córki tej ziemi, których życiowe losy rozsiały po całym świecie, ale są i tylu już lat świadczą o bogatej historii swojej Małej Ojczyzny, jej bohaterach, jej wielkich ludziach (…)
Biskup Stanisław Stefanek wysoko sobie cenił wydawnictwa Towarzystwa, zwłaszcza roczniki „Ziemia Łomżyńska”. Te bardzo bliskie kontakty spowodowały, że delegaci na 29. Zjazd TPZŁ w 2016 roku podjęli decyzję o nadaniu najwyższego wyróżnienia, jakim dysponuje Towarzystwo – Godności Honorowego Członkostwa Towarzystwa. Biskup zrewanżował się wówczas słowami:
„Bardzo serdecznie dziękuję członkom Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej za włączenie mnie w poczet Honorowych Członków TPZŁ. Wszystkie inicjatywy Towarzystwa, podejmowane starania, budzą zawsze we mnie szacunek i serdeczną wdzięczność wobec całej Społeczności Rodaków Łomżyńskich, także tych, którzy podjęli życiowe obowiązki poza naszym Miastem. Szczególnie ważna dla nas i przyszłych pokoleń jest troska o pielęgnowanie obyczajów i historycznych dokumentów ze skarbca naszych Ojców; troskliwie podjęte i niezwykle starannie opracowane wydawnictwa stały się Szkołą Świadomości Obywatelskiej Polaków (…)”.
Niemalże zawsze odpowiadał osobista obecnością na wszystkie wydarzenia organizowane przez TPZŁ. Niestety, zabrakło Go już 14 grudnia na naszym „Betlejem Łomżyńskim”. Przysłał jednak życzenia: „Szanowni Państwo, nadchodzący Nowy Rok będzie dla nas szczególnym darem Boga w spotkaniu z dwoma osobami naszych świętych: św. Janem Pawłem II i Sługą Bożym Stefanem Kardynałem Wyszyńskim, Prymasem Polski. Setna rocznica Urodzin papieża Przełomu Wieków włączy nas w kontemplację osoby Jezusa, Jedynego Zbawiciela człowieka. Beatyfikacja prymasa Tysiąclecia poprowadzi nas szczególną droga Zawierzenia Maryi ku ofiarnej wrażliwości na potrzeby Narodu, umiłowanej Ojczyzny, Polski. Na dni świętowania Narodzin Jezusa w Betlejem ślę z głębi serca płynące życzenia bożonarodzeniowe i słowa pozdrowień na Nowy, 2020 Roku. Dziękuję za miłe zaproszenie. Biskup Stanisław Stefanek Tchr”.

 

SALONIK WYDAWNICZY

Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
ul. Sienkiewicza 8

Zapraszamy
codziennie od 8.00-15.00

JEDYNA W REGIONIE BAZA WYDAWNICTW O ŁOMŻY
I ZIEMI ŁOMŻYŃSKIEJ

1procencik

Dziękujemy Wszystkim,
którzy przekazali w swoim rocznym zeznaniu podatkowym swój jeden procent na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.

Free business joomla templates