Rada Główna Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej jest ciałem zupełnie nowym. Powstała nie z przerostu czyjejś megalomanii, a z wymogów Krajowego Rejestru Sądowego. To dlatego na czerwcowym XXX Zjeździe Towarzystwa wprowadzono niezbędne zmiany w Statucie Stowarzyszenia. Rada liczy 15 osób. Na jej czele stoi 7-osobowy Zarząd Główny Towarzystwa.
Dziś w - jak zwykle - bardzo gościnnych murach Muzeum Północno-Mazowieckiego przy ul. Dwornej 22 odbyło się inauguracyjne spotkanie Rady Głównej TPZŁ. Przewodniczył prezes Zygmunt Zdanowicz. Poświęcone było przede wszystkim skonkretyzowaniu najważniejszych przedsięwzięć Towarzystwa w nowej kadencji do 2022 roku. Koncentrować się będą one wokół trzech głównych tematów: wspieranie i współuczestniczenie w rozwoju społeczno-gospodarczym i kulturalnym Ziemi Łomżyńskiej, pogłębianiu i upowszechnianiu wiedzy o Ziemi Łomżyńskiej oraz umocnienia wewnątrzorganizacyjnego. Towarzystwo wystąpi m.in. do samorządów z wnioskiem o tworzenie Parków Kulturowych, a do służb konserwatorskich o uznanie Katedry Łomżyńskiej Pomnikiem Kultury. Kontynuowane będą wszystkie dotychczasowe konkursy: na najlepsze prace magisterskie i dyplomowe poświęcone tematyce łomżyńskiej, fotograficzny "Załomżenie", wspomnieniom "W mieście, co było mi rajem", recytatorskie i poetyckie. Co roku - tak jak dotychczas - organizowana będzie kwesta na ratowanie cmentarnych zabytków (tegoroczna będzie trzydniowa: 1, 2 i 3 listopada). Cały program na nową kadencję zawiera kilkadziesiąt punktów szczegółowych. Wiadomo już także, że w czerwcu 2021 roku odbędzie się XVII Zjazd Wychowanków i Nauczycieli Szkół Ziemi Łomżyńskiej.
Po zakończeniu obrad członkowie Rady Głównej, prezesi Oddziałów z całego kraju oraz przewodniczący Sądu Koleżeńskiego i Głównej Komisji rewizyjnej TPZŁ zwiedzili wszystkie stałe ekspozycje muzealne, szczególnie wiele uwagi poświęcając - co oczywiste - "Wędrującej kolekcji" z Muzeum Śląskiego w Katowicach, zawierającej najwspanialsze dzieła najwybitniejszych polskich malarzy i rzeźbiarzy. Dziękujemy dyrektorowi muzeum, dr Jerzemu Jastrzębskiemu oraz pracownikom muzeum za nadzwyczaj gościnne przyjęcie i pełny profesjonalizm. Dzisiejsze spotkanie zakończył wspólny obiad.