s-wyszynski-cytat

Sześć dekad łomżyńskiej przyjaźni

DPP 038Ponad stu gości odwiedziło w piątkowe popołudnie restaurację „Amadeus” w Łomży, by uczcić 60. urodziny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Nie zawiedli biskupi Janusz Stepnowski i Tadeusz Bronakowski, posłowie Bernadeta Krynicka i Lech Kołakowski, marszałek Stefan Krajewski, przewodniczący Sejmiku Jacek Piorunek,zastępca prezydenta Andrzej Garlicki, szefowie instytucji kulturalnych, służb mundurowych, organizacji pozarządowych… W ciepłej, przyjacielskiej atmosferze wspominano twórców Towarzystwa.

DPP 094Obecny prezes Zarządu Głównego TPZŁ Zygmunt Zdanowicz odczytał list od swojego poprzednika i jedynego już dziś żyjącego współzałożyciela Towarzystwa, mec. Jana Kisiela z Warszawy, który napisał m.in. „Szczęść Boże Towarzystwu i wszystkim członkom”. Po raz pierwszy publicznie zaprezentowano na ekranie willę Edwarda Ciborowskiego przy ul. Prezydenckiej w Warszawie, gdzie 11 listopada, w 40. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę odbyło się zebranie założycielskie TPZŁ. Oddano hołd wszystkim, którzy po latach społecznej pracy na rzecz Małej Ojczyzny odeszli do wieczności. Podczas spotkania godność Honorowego członkostwa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej odebrał szczególnie zasłużony dla niego Jan Cwalina. W ciągu 60 lat, godność tę nadano 63 osobom z całego kraju. Prezes Zarządu Głównego TPZŁ został udekorowany Honorową Odznaką „Za zasługi dla woj. podlaskiego”, co spotkało się z ogromnym aplauzem uczestników spotkania. Jednym z głównych elementów jubileuszowego spotkania była promocja 14. już tomu rocznika „Ziemia Łomżyńska”. DPP 088Zawartość wydania na blisko 600. stronach omówił jego redaktor, Wawrzyniec Kłosiński. W ciągu ostatnich 20 lat ukazało się dziewięć edycji tego rocznika – w sumie ponad 4,5 tysiąca stron w druku i kilkaset zdjęć. Rocznik 14. zawiera siedem rozdziałów, w tym tradycyjne - „Kronika łomżyńska” - prawie 100 stron najważniejszych wydarzeń na Ziemi Łomżyńskiej z ostatnich dwóch lat, „Tu i teraz”, „Przeszłość”, „Stąd ich ród”, „W mieście, co było mi rajem” i poetycki „Załomżenie” oraz nowe - „Donata Godlewska” prezentujący biogramy „Księżnej Łomżyńskiej” i „600 lecie miejskości Łomży” z bogatym aneksem fotograficznym. Bardzo wysoko ocenił zawartość kolejnych roczników konsultant historyczny, prof. Adam Czesław Dobroński, podkreślając swoisty ewenement, jakim jest całkowicie społeczne zaangażowanie autorów publikowanych w roczniku prac i jego redaktorów. W podziękowaniu za wieloletnią, również całkowicie społeczną współprace profesora z Towarzystwem, a także z okazji niedawnych urodzin, Towarzystwo nagrodziło prof. Adama Czesława Dobrońskiego okazałym portretem olejnym, namalowanym przez znana łomżyńską artystkę, Teresę Adamowską. Kilkadziesiąt minut trwało głoszenie laudacji na cześć Towarzystwa – Jubilata przez gości i wręczanie prezentów okolicznościowych. Dominowały nieśmiertelne grawertony, ale były też książki i listy gratulacyjne. DPP 148Poseł Bernadeta Krynicka przekazała flagę Polski od premiera Mateusza Morawieckiego wraz z okolicznościowym listem. Na zakończenie wieczoru goście spotkali się przy stole oraz przy torcie urodzinowym ufundowanym przez Prezydenta Łomży. Zdjęcia Józef Babiel

SALONIK WYDAWNICZY

Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
ul. Sienkiewicza 8

Zapraszamy
codziennie od 8.00-15.00

JEDYNA W REGIONIE BAZA WYDAWNICTW O ŁOMŻY
I ZIEMI ŁOMŻYŃSKIEJ

1procencik

Dziękujemy Wszystkim,
którzy przekazali w swoim rocznym zeznaniu podatkowym swój jeden procent na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.

Free business joomla templates