W sobotnie południe (21 kwietnia) na budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży odsłonięto uroczyście tablicę ku czci Honorowej Obywatelki Miasta Łomży, wieloletniej kierowniczki łomżyńskiej biblioteki, niestrudzonej twórczyni wielu towarzystw społeczno-kulturalnych, w tym m.in. Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów. Autorką projektu tablicy jest art. plastyk Weronika Adamowska.
W ceremonii uczestniczyli m.in.: poseł Lech A. Kołakowski, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, zastępca prezydenta dr Agnieszka Muzyk, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, Zygmunt Zdanowicz, prezes Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego, prof. Henryk Wnorowski. Gości witała prezes oddziału łomżyńskiego TPZŁ, Krystyna Michalczyk-Kondratowicz. To właśnie ten oddział był inicjatorem uhonorowania pamięci zasłużonej łomżynianki. Po akcie odsłonięcia tablicy, poświęcił ją duszpasterz środowisk twórczych diecezji łomżyńskiej, proboszcz Katedry, ks. kan. Marian Mieczkowski. Potem odbyła się mini konferencja, podczas której o zasługach Heleny Czernek opowiadali m.in. prof. Adam Czesław Dobroński i prof. Barbara Falińska. Po uroczystościach delegacja Towarzystwa złożyła kwiaty na grobie Heleny Czernek na łomżyńskim cmentarzu.
Helena Czernek (z domu Szostakiewicz), Honorowa Obywatelka Miasta Łomży. Urodzona 30 marca 1907 r. w Zambrowie. Twórczyni m.in. Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów. Nauczycielka i działaczka społeczna. Przyszła na świat jako trzecie dziecko Piotra Szostakiewicza i Władysławy z Krajewskich. Od 1925 pracowała jako nauczycielka w powiecie białostockim. Podczas II wojny światowej przebywała na Lubelszczyźnie, nauczając w szkole we wsi, prowadząc tam także tajne nauczanie. W 1944 r. wróciła do Zambrowa, kontynuując pracę nauczycielską. Od roku 1948 zamieszkała w Łomży. Pracowała w szkole Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Od 1 września 1951 r. aż do przejścia na emeryturę 30 września 1972 kierowała Miejską Biblioteką Publiczną w Łomży. Bilans jej kierownictwa zamykał się w sześciokrotnym powiększeniu zbiorów bibliotecznych oraz utworzeniu wielu filii biblioteki w Łomży i regionie. Z jej inicjatywy działał w Łomży w latach 1963-1971 Uniwersytet Kultury, z którym współpracowali m.in. profesorowie: Witold Doroszewski, Stanisław Herbst, Stanisław Lorentz, Julian Krzyżanowski i Witold Lutosławski. Powołała do życia łomżyński oddział Towarzystwa Kultury Języka, którego była prezesem w latach 1966-1981. Za jej sprawą 23 maja 1970 powstał w Łomży oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego pod opieką merytoryczną prof. Stanisława Herbsta. Z jej inicjatywy, we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, 4 września 1974 r. powstało Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów, którego pierwszym prezesem został prof. Józef Babicz.
Była pomysłodawczynią wybudowania w Łomży pomników Jakuba Wagi, Zygmunta Glogera i Bohdana Winiarskiego. Zmarła 19 grudnia 1991 r. w Łomży. Spoczęła na zabytkowym cmentarzu w Łomży. Odznaczona m.in. Krzyżami Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.