s-wyszynski-cytat

Zmarł Tadeusz Butler

DSC08151Czarne fatum zawisło nad naszym Towarzystwem. Dotarła do nas kolejna smutna wiadomość, że 17 listopada 2017 roku zmarł Tadeusz Butler  (+92) – współtwórca i b. prezes Oddziału Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej w Gdańsku, Honorowy Członek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.

Człowiek, który swoją miłość do ojczystej ziemi zapisywał – jak najlepiej potrafił – sercem. Żołnierz Armii Krajowej, harcerz od 1935 roku, kawaler Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Wieloletni członek Drużyny Harcerzy Weteranów Ziemi Łomżyńskiej. Uczestnik wielu zjazdów wychowanków szkół i nauczycieli Ziemi Łomżyńskiej. Jeszcze 28 października w telefonicznej rozmowie przyjmował imieninowe życzenia od prezesa Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, Zygmunta Zdanowicza. Pytał gdzie ma przekazać pamiątki ze swojego bogatego życia... Tadeusz Butler urodził się 9 września 1925 roku w Kolnie. Był synem Rajmunda, urzędnika w starostwie. Pradziadek Marian był zesłany na Sybir po 1863 r., co świadczy o związkach rodziny z Ziemią Łomżyńską od powstań. Dziadek Władysław był nauczycielem w guberni łomżyńskiej (Wizna, Mały Płock, Piątnica, Łomża). Dziadek Władysław miał jeszcze syna Mariana i córkę Mieczysławę. Syn Marian, także nauczyciel, poległ w obronie Łomży w 1920 roku w wieku 33 lat. Starsza siostra, Mieczysława Butler, nauczycielka, została obrana patronem Szkoły Podstawowej w Ostrowach k/ Kutna w 2005 r. Od 1932 r. Tadeusz Butler mieszka w Łomży. Do wybuchu wojny w 1939 r. jest uczniem Szkoły Powszechnej Nr 3. Jeden z najaktywniejszych harcerzy drużyny im. gen. Henryka Dąbrowskiego, której był zastępowym. Czas obydwu okupacji spędza w rodzinnym Kolnie, pracując od 1942 r. jako robotnik fizyczny w Getreidehandel Sudpreussen G.m.b.h. Tu także wiąże się z państwem podziemnym - pseudonim „Bum” (Związek Walki Zbrojnej, Armia Krajowa).Podczas Akcji „Burza” służy w oddziale partyzanckim pod dowództwem kpt. Stanisława Olszaka „Szarecki”. Po wojnie ukończył architekturę na Politechnice Gdańskiej. Bardzo mocno związał się z łomżyniakami osiadłymi w Trójmieście, razem z nimi współtworzył funkcjonujący do dziś Oddział Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej w Gdańsku.

SALONIK WYDAWNICZY

Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
ul. Sienkiewicza 8

Zapraszamy
codziennie od 8.00-15.00

JEDYNA W REGIONIE BAZA WYDAWNICTW O ŁOMŻY
I ZIEMI ŁOMŻYŃSKIEJ

1procencik

Dziękujemy Wszystkim,
którzy przekazali w swoim rocznym zeznaniu podatkowym swój jeden procent na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.

Free business joomla templates