s-wyszynski-cytat

Adam Chętnik i jego żony

IMG 878650 rocznica śmierci Adama Chętnika, 90 lat kurpiowskiego skansenu w Nowogrodzie, a nawet 100-lecie objawień Matki Bożej Fatimskiej stały się okazją do spotkania w Nowogrodzie. Uroczystemu nabożeństwu z tych okazji przewodniczył biskup Tadeusz Bronakowski - biskup pomocniczy łomżyński.

DPP 0012Zwrócił uwagę na ogromne dokonania Adama Chętnika dla polskiej kultury, dla umocnienia wiary w ludzie kurpiowskim, ale też dla walki o polskość na Kurpiach i na Warmii. Wielokrotnie odnosił się do motta życia Adama: „Czyniąc, zastanawiam się, czy to będzie dobre dla Polski”. Biskup Tadeusz poświęcił także drewniany kompleks pomnikowy, składający się z trzech postaci: Adama Chętnika oraz Jego żon: Zofii z Klukowskich i Jadwiga z Nowickich. Drewniany kompleks jest dziełem Józefa Bacławskiego z Łysych, nazywany (chyba nieco na wyrost) kurpiowskim Witem Stwoszem.

DPP 0006Nowogrodzkie spotkanie po latach było inicjatywą wnuka Adama Chętnika – Jacka i jego żony Danuty. Małżeństwo osobiście doglądało wszystkich etapów ceremonii. Tuż po godz. 14.00 delegacje szkół, strażaków, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, samorządów złożyły kwiaty i zapaliły znicze na grobie Wybitnego Kurpia. Harcerze zaciągnęli wartę honorową. Jacek Chętnik osobiście układał wiązanki na grobie dziadka. Następnie orszak uczestników uroczystości przedefilował spod kościoła do skansenu, gdzie na skarpie ustawiono ołtarz polowy. Po nabożeństwie bp Tadeusz Bronakowski, wspólnie z Jackiem Chętnikiem, jego żoną Danutą i posłem Lechem Kołakowskim odsłonili pomnik. W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe, wśród nich poczet Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, m.in. z prezes Oddziału Nowogrodzkiego TPZŁ, Marią Dąbrowską.

IMG 8723Po oficjalnych uroczystościach, przy pięknej słonecznej pogodzie, na terenie skansenu trwały już luźniejsze spotkania, dyskusje i wspomnienia.

Fot. JÓZEF BABIEL

SALONIK WYDAWNICZY

Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
ul. Sienkiewicza 8

Zapraszamy
codziennie od 8.00-15.00

JEDYNA W REGIONIE BAZA WYDAWNICTW O ŁOMŻY
I ZIEMI ŁOMŻYŃSKIEJ

1procencik

Dziękujemy Wszystkim,
którzy przekazali w swoim rocznym zeznaniu podatkowym swój jeden procent na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.

Free business joomla templates